CDN Ne İşe Yarar?

Kullanıcı ile sunucu arasındaki yavaşlığı gidermek için bulunmuş CDN'in ne işe yaradığını gelin hepberaber öğrenelim.

CDN Nedir?

İçerik dağıtımı için şeffaf İnternet omurgası, içerik dağıtım ağlarından (CDN) oluşur. Farkında olalım ya da olmayalım, her birimiz CDN'lerle düzenli olarak etkileşime gireriz. Örnekler arasında haber makalelerini okumak, çevrimiçi alışveriş yapmak, YouTube videoları izlemek ve sosyal medya akışlarına göz atmak yer alır.

Ne yaparsanız yapın veya ne tür bir malzeme kullanırsanız kullanın, CDN'lerin Bilgisayarınıza ve mobil tarayıcınıza sağlanan her metin pikselinin, her resim pikselinin ve her film karesinin arkasında olması muhtemeldir.

Neden bu kadar popüler olduklarını anlamak için öncelikle CDN'lerin çözmeye çalıştığı sorunun farkında olmalısınız. Bir web sitesinden yüklenmesini istediğiniz zaman ile içeriğinin gerçekten ekrana gelmesi arasındaki rahatsız edici boşluğa gecikme denir.

Bu gecikme aralığı, çoğu belirli bir web sayfasına özgü olan bir dizi faktörden etkilenir. Ancak her durumda, gecikme süresi sizinle o web sitesinin barındırma sunucusu arasındaki fiziksel mesafeden etkilenir.

Bir CDN'nin misyonu, bu fiziksel mesafeyi sanal olarak kısaltmaktır; amaç, site oluşturma hızını ve performansını iyileştirmektir.

CDN Nasıl Çalışır?

Bir CDN, kullanıcılar ve sunucu arasındaki mesafeyi azaltmak için web sitenizin içeriğinin önbelleğe alınmış bir sürümünü çeşitli yerlerde önbelleğe alır (a.k.a., varlık noktaları veya PoP'ler). Her PoP, yakındaki müşterilere malzeme teslim etmekten sorumlu olan bir dizi önbellek sunucusuna sahiptir.

Temelde CDN, materyallerinizi aynı anda çok sayıda yere dağıtarak kullanıcılarınıza daha iyi kapsama alanı sağlar. Örneğin, Kayseri'deki biri ABD'de barındırılan web sitenizi ziyaret ettiğinde yerel bir Türkiye PoP'si kullanılır. Ziyaretçinin sorgularının ve yanıtınızın Atlantik'in tüm genişliğini geçip geri gelmesiyle karşılaştırıldığında, bu çok daha hızlıdır. Yani işin özüne gelirsek CDN kısaca böyle çalışıyor.

WhatsApp WhatsApp