SKU (Stok Tutma Birimi / Stock Keeping Unit) Nedir?

SKU numaraları önemlidir çünkü envanterinizi doğru bir şekilde izlemenize yardımcı olur, böylece ne zaman yenilemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

SKU Nasıl Oluşturulur?

SKU manuel olarak oluşturulabileceği gibi, gerekli kombinasyonları oluşturan çevrimiçi araçların yardımıyla ve envanter yönetimi veya satış noktası sistemleri (POS) aracılığıyla da oluşturulabilir.  

 

Daha etkili olmak için, SKU'nun yalnızca rastgele bir rakam kombinasyonu olmadığından, küçük bilgi parçalarından oluştuğundan emin olmak önemlidir. İlk bölüm genellikle ürünün departman, kategori ve tedarikçi gibi genel özelliklerini temsil eder. Bir sonraki, ürün rengi, boyutu veya diğer alt kategoriler gibi daha spesifik bilgileri temsil eder. Son olarak, son haneler sıralı bir sayı olabilir.

SKU ve UPC'ler Aynı mı?

SKU ve Evrensel Ürün Kodları (UPC) benzer olmalarına rağmen farklı durumlarda kullanılmaktadır. Burada, aralarında bir karşılaştırma bulabilirsiniz:

SKU UPC
Alfanümerik Yalnızca sayısal
Herhangi bir uzunlukta, genellikle 8-12 karakter. Her zaman 12 basamaklı.
Her perakendeci için özel. Tüm perakendeciler arasında tutarlı.
Dahili kullanım için. Perakendeciler arasında geniş kullanım için.
Olduğu gibi veya barkodla yazdırılır. Barkod olarak yazdırılır.
PAT-M-BLU-MED-13

SKU Neden Kullanılır?

SKU numaraları önemlidir çünkü envanterinizi doğru bir şekilde izlemenize yardımcı olur, böylece ne zaman yenilemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca, ürünlerinizin tanımlanmasını basitleştirerek   E-ticaretinizi ve kanallarını entegre etmenin iyi bir yoludur .

Sku Nasıl Oluşturulur

  • SKU numaraları oluşturmanın en kolay yolu, envanter yönetiminiz ve satış noktası (POS) sisteminizdir.
  • Primaseller veya TradeGecko gibi çevrimiçi SKU oluşturucular da sürece yardımcı olabilir. Ayrıca SKU'ları elle ve gerektiği gibi oluşturabilirsiniz, ancak bu, özellikle büyük envanterleri olan perakendeciler için her zaman önerilmemektedir.

Şimdi bir SKU numarasının anatomisini inceleyelim.

  • Bir SKU'nun ilk bölümü, genellikle departman, ürün kategorisi veya tedarikçi gibi en geniş özelliktir. İlk iki veya üç alfanümerik özellik buna eşlenir.
  • Sonraki birkaç karakter, her ürüne özgü özellikleri temsil eder - rengi, boyutu, markası veya diğer alt kategorisi.
  • Son olarak, son iki ila üç özellik, bir dizi tanımlayıcı görevi görür ve SKU'larınızın size sahip olduğunuz ürün sayısını ve bunların satın alınıp işlenme sırasını söylemesine olanak tanır.
WhatsApp WhatsApp